Wilson Combat NULA20708R20RT9KR NULA 7mm-08 Rem 4+1 20″ Lightweight/Threaded, Black Barrel/Rec, Kodiak Rogue Carbon Fiber Stock, Adj. Timney Trigger
Category :
SKU : TSW|159056
Tags :
2 in stock
Loading...
Description
The Wilson Combat NULA bolt action rifle is an impressive tool for the avid hunter. This rifle features exceptional accuracy and comes with a sub 1″ MOA guarantee. Weighing in at an incredible 4 to 5 pounds (without scope), it is also one of the lightest perfect for extended hunts where firearm weight is a factor. The NULA bolt action rifle provides an advantage for any hunter due to its lightweight design and extreme accuracy, giving hunters confidence that their shot will be on target every time. The lightweight construction of this rifle makes it easy to maneuver in the field. Whether you’re hunting big game or small varmints, this bolt action rifle provides the accuracy and dependability needed to get your trophy quickly and cleanly. This top-of-the-line rifle boasts many premium features that experienced hunters will appreciate, including a precision Wilson Combat 416R stainless honed and double stress relieved button rifled barrel, a Timney Elite Hunter trigger that offers a smooth 2.75 to 3.25-pound trigger pull, and a receiver fully machined and EDM cut from 4140 bar stock. All are encased in a unique ultra-lightweight carbon fiber stock that includes reinforced receiver walls for added strength without adding weight. For those looking for a lightweight rifle with superior performance, the Wilson Combat New Ultralight Arms is the perfect choice.
Additional information
UPC
Manufacturer
Wilson Combat
Manufacturer Part Number
NULA20708R20RT9KR
Action
Bolt Action
ATF Type
Rifle
Barrel Length
20"
Caliber/Gauge
Capacity
4 + 1
Length
35
Package Height
4.25
Package Width
12.8
Product Type
Rifle
Rate of Twist
1:9"
Safety
Lever Action
Shipping Weight
10.0
Sights
No Sights
Reviews
There are no reviews yet.
Be the first to review “Wilson Combat NULA20708R20RT9KR NULA 7mm-08 Rem 4+1 20″ Lightweight/Threaded, Black Barrel/Rec, Kodiak Rogue Carbon Fiber Stock, Adj. Timney Trigger”