Surefire SOCOM762-Ti2 End Mount Titanium Suppressor 7.62mm/308 Dark Earth
SKU : CSSI|FHSOCOM762TI2DE
Tags :
3 in stock
Loading...
Description
Features
  • Patented tool-less Fast-Attach design allows quick easy attachment and removal
  • Tight tolerances and precision bore concentricity result in superior accuracy
  • Durable construction delivers long service life
  • Proudly designed engineered and manufactured in the U.S.A.
  • CALIBER: 7.62 mm (.308 cal)
  • CONSTRUCTION: Titanium Alloy
  • COATING: DLC and Cerakote™ Finish
  • BODY COLOR: Dark Earth
  • DIAMETER: 1.5 in (3.8 cm)
  • LENGTH: 7.9 in (20.1 cm)
  • LENGTH ADDED: 5.4 in (13.7 cm)
  • WEIGHT: 11.0 oz (312 g)
Additional information
UPC
Manufacturer
Surefire
Manufacturer Part Number
SOCOM762-TI2-DE
ATF Type
Silencer
Caliber/Gauge
Color
Flat Dark Earth
Length
7.9''
Model
Ti2
Package Height
3.5
Package Width
3.5
Product Type
Suppressor
Shipping Weight
1.2
Reviews
There are no reviews yet.
Be the first to review “Surefire SOCOM762-Ti2 End Mount Titanium Suppressor 7.62mm/308 Dark Earth”