RF FR16-5.56SOC-15RPR-CO 5.56 RFL MLOK *CO*
Category :
SKU : TSW|159388
Tags :
Out of stock
Loading...
Description
The Radical Firearms RPR 16″ SOCOM 5.56mm AR rifle uses MIL-STD Upper and lower receivers along with our 15″ RPR free float rail system for increased accuracy, keeping your hands cool and giving you room for accessories. Featuring a B5 Grip Type 23 pistol grip; B5 Bravo Stock with 6 positions; carbine MIL-STD buffer tube; A2 flash hider and a Chrome Moly Vanadium threaded barrel.
Additional information
UPC
Manufacturer
Radical Firearms
Manufacturer Part Number
FR16556SOC15RPRCO
Barrel Length
16"
Caliber/Gauge
Capacity
10 + 1
Rate of Twist
1:7"