RF FP7.5-556M4-7RPR-BMPSB 7.5″ – PISTOL 5.56 30RD BLACK
Category :
SKU : RSR|RAFRF01560
Tags :
321 in stock
Loading...
Description
PRODUCT SPECIFICATIONS:
OPTIC FOOTPRINT     PICATINNY
CALIBER     223 REM/5.56 NATO
TYPE ACTION FUNCTION     SEMI-AUTO
GRIP MATERIAL     RUBBER
FINISH     COLORED
FRAME MATERIAL     ALLOY
BARREL LENGTH IN INCHES     7.5000
MAGAZINE CAPACITY     30.0000
NUMBER OF MAGAZINES INCLUDED     1.0000
AMBIDEXTROUS SAFETY     N
DRILLED AND TAPPED     N
TYPE OF SIGHTS     NONE
FRAME COLOR     BLACK
SLIDE COLOR     BLACK
WEIGHT IN OUNCES     122.0000
OTHER FEATURES:     FORGED MIL-SPEC UPPER RECEIVER
     M4 FEED RAMP
     7.5″ 1:7″ 4150 CHROMOLY
     VANADIUM STEEL BARREL
     FORGED LOWER RECEIVER
     PISTOL BUFFER ASSEMBLY WITH
     FOAM SLEEVE
     7″ FORWARD GUARD SHIELD WITH
     TOP PICATINNY RAIL 7RPR
NO DIRECT SHIP TO RHODE ISLAND
NO DIRECT SHIP TO WASHINGTON
NO SALE TO ILLINOIS PICA
Additional information
UPC
Manufacturer
Radical Firearms
Manufacturer Part Number
RF01560
Action
Semi-Auto
Barrel Finish
Black Melonite
Barrel Length
7.5"
Caliber/Gauge
Capacity
30
Color
Black
Model
RF-15
Number of Magazines
1
Product Type
AR
Rate of Twist
1:7"