RF FP10.5-556M4-10RPR AR – PISTOL 5.56 10.5″ BBL. BLACK
Category :
SKU : ZND|GRF00139
Tags :
373 in stock
Loading...
Description
PRODUCT SPECIFICATIONS:
Dimension     3.25 X 9.45 X 35.65
Height     3.2500
Width     9.4500
Length     35.6500
NO RETURNS     THIS ITEM CAN NOT BE RETURNED
OPTIC FOOTPRINT     PICATINNY
CALIBER     223 REM/5.56 NATO
TYPE ACTION FUNCTION     SEMI-AUTO
GRIP MATERIAL     POLYMER
FINISH     COLORED
FRAME MATERIAL     ALLOY
BARREL LENGTH IN INCHES     10.5000
MAGAZINE CAPACITY     30.0000
NUMBER OF MAGAZINES INCLUDED     1.0000
AMBIDEXTROUS SAFETY     N
DRILLED AND TAPPED     N
TYPE OF SIGHTS     NONE
FRAME COLOR     BLACK
SLIDE COLOR     BLACK
WEIGHT IN OUNCES     122.0000
OTHER FEATURES:     FORGED MIL-SPEC UPPER RECEIVER
     M4 FEED RAMP
     10.5″ 1:7″ 4150 CHROMOLY
     VANADIUM STEEL BARREL
     FORGED LOWER RECEIVER
     PISTOL BUFFER ASSEMBLY WITH
     FOAM SLEEVE
     10″ FORWARD GUARD SHIELD WITH
     TOP PICATINNY RAIL 10RPR
NO DIRECT SHIP TO RHODE ISLAND
NO DIRECT SHIP TO WASHINGTON
NO SALE TO ILLINOIS PICA
Additional information
UPC
Manufacturer
Radical Firearms
Manufacturer Part Number
FP10.5-5.56M4-10RPR
Action
Semi-Auto
Barrel Finish
Black Nitride
Barrel Length
10.5"
Caliber/Gauge
Capacity
30
Color
Black
Length
Model
RF-15
Number of Magazines
1
Product Type
AR Pistol
Rate of Twist
1:7"