Kel-Tec SUB2K9GLKBLK10 SUB2000 Gen3 9mm Luger 10+1 16.15″ Black Steel Threaded Barrel, Black Picatinny Rail Aluminum Receiver, M-LOK Handguard, Black Synthetic Folding Stock, Black Polymer Grip
Category :
SKU : TSW|163599
Tags :
7 in stock
Loading...
Description
The SUB2000 GEN3 folded, it tucks away nicely in situations where space is limited, but its quick to deploy in situations where time is of the essence. The SUB2000 is a “put-it-on and leave-it-on” optics ready carbine thanks to its rotating forend. The simple, singlehanded movement and positive locking system keeps your optic of choice zeroed and ready to go on a moments notice. Designed with a straight blowback system. The stock is adjustable and field stripping is a breeze. The Gen3 features M-LOK accessory compatibility and plenty of Picatinny rail space on the top and bottom. The SUB2000 GEN3 was designed with Glock compatibility so you can pair your 9mm G19/G17 pistol mags with your favorite folding gun.
Additional information
UPC
Manufacturer
KelTec
Manufacturer Part Number
SUB2K9GLKBLK10
Action
Semi-Auto
ATF Type
MODERN SPORTING RIFLE
Barrel Length
16.15"
Caliber/Gauge
Capacity
10 + 1
Color
Black
Length
Model
Sub 2000
Number of Magazines
1 10 rd.
Package Height
2.8
Package Width
10.0
Product Type
Carbine
Rate of Twist
1:10"
Safety
Push Bolt
Shipping Weight
5.75
Sights
Adjustable Sights
State Restriction (CA)
NO DIRECT SHIP TO CALIFORNIA
State Restriction (IL)
NO SALE TO ILLINOIS PICA
Reviews
There are no reviews yet.
Be the first to review “Kel-Tec SUB2K9GLKBLK10 SUB2000 Gen3 9mm Luger 10+1 16.15″ Black Steel Threaded Barrel, Black Picatinny Rail Aluminum Receiver, M-LOK Handguard, Black Synthetic Folding Stock, Black Polymer Grip”