FIERCE FCTRGLR308WIN20BCP CTRG LR 308 20 BLK/CBP
Category :
SKU : TSW|179319
Tags :
1 in stock
Loading...
Description
The CT Rage Long Range is an improved version that includes all the same features of the Carbon Rage. Featuring a Titanium Triad 3-lug action; Armour Lube black coating on bolt and action to improve smooth functionality; 3 position safety; Rage LR aggressive stock with a push button adjustable comb; 70 degree bolt throw; Match Grade adjustable TriggerTech trigger; detachable drop box magazine; Carbon Fiber, threaded, Match Grade barrel w/Matrix finish; integral pic rail for bipod attachment; mounting platform for Swiss-Arca plate (plate included). Includes Radial muzzlebrake.
Additional information
UPC
Manufacturer Part Number
FCTRGLR308WIN20BCP
Action
Bolt Short Action
Barrel Length
20"
Caliber/Gauge
Capacity
4 + 1
Safety
3 Position
Rate of Twist
1:10"