FIERCE FCRGLR7PRC24BCPH CBRG LR 7PRC 24 BLK/CBP
Category :
SKU : TSW|179300
Tags :
2 in stock
Loading...
Description
The Carbon Rage Long Range is an improved version that includes all the same features of the Carbon Rage. Featuring a Rage LR aggressive design stock with a push button adjustable comb; Triad 3-lug action; 70 degree bolt throw; Armour Lube black coating on bolt and action to improve smooth functionality; 3 position safety; Match Grade adjustable TriggerTech trigger; detachable drop box magazine; carbon fiber, threaded, Match Grade barrel w/Matrix finish; integral pic rail for bipod attachment; mounting platform for Swiss-Arca plate (plate included). Includes Radial muzzlebrake.
Manufacturer Part Number
FCRGLR7PRC24BCPH
Caliber/Gauge
Capacity
3 + 1
Safety
3 Position
Rate of Twist
1:8"
Barrel Length
24"