EOTECH SCOPE VUDU 1-10X28MM – 34MM FFP SR4 MOA BLACK
Category :
SKU : ZND|VDU110FFSR4
Tags :
3 in stock
Loading...
Description
PRODUCT SPECIFICATIONS:
Dimension     4.10 X 4.70 X 13.45
Height     4.1000
Width     4.7000
Length     13.4500
TYPE OF SCOPE     RIFLE
POWER     1-10
TUBE DIAMETER     34MM
FIELD OF VIEW AT 100 YARDS     116.6-11.7
FINISH     BLACK MATTE
WEIGHT IN OUNCES     21.3000
LENGTH IN INCHES     10.6300
FRONT LENS IN MM     28.0000
ADJ PARALLAX     N
TARGET TURRETS     Y
LENS CAPS INCLUDED     N
TYPE OF RETICLE     SR-4 (MOA)
SIDE PARALLEX ADJ     N
LOCKING TURRETS     N
INCLUDES RINGS     N
OTHER FEATURES:     SR-4 ILLUMINATED RETICLE,
     SR4 RETICLE MOA
NO SALE TO GUAM
NO SALE TO PUERTO RICO
NO SALE TO VIRGIN ISLANDS
Additional information
UPC
Manufacturer
Eotech
Manufacturer Part Number
VDU110FFSR4
Adjustable Parallax
No
Adjustment Size
.25 MOA
Color
Black
Elevation Adjustment
100 MOA
Eye Relief
3.27" – 3.90"
Length
Magnification
1-10x
MOA
0.25 MOA
Model
Vudu
Objective Size
28mm
Package Height
3.5
Package Width
4.5
Power
1-10
Product Type
Accessory-Scopes
Reticle
SR-4 (MOA)
Shipping Weight
2.05
State Restriction (Guam)
NO SALE TO GUAM
State Restriction (PR)
NO SALE TO PUERTO RICO
State Restriction (VI)
NO SALE TO VIRGIN ISLANDS
Units per Box
1
Reviews
There are no reviews yet.
Be the first to review “EOTECH SCOPE VUDU 1-10X28MM – 34MM FFP SR4 MOA BLACK”