EOTECH SCOPE VUDU 1-10X28MM – 34MM FFP LE5 MRAD BLACK
Category :
SKU : ZND|VDU110FFLE5
Tags :
2 in stock
Loading...
Description
PRODUCT SPECIFICATIONS:
Dimension     3.75 X 4.50 X 13.25
Height     3.7500
Width     4.5000
Length     13.2500
TYPE OF SCOPE     RIFLE
POWER     1-10
TUBE DIAMETER     34MM
FIELD OF VIEW AT 100 YARDS     116.6-11.7
FINISH     BLACK MATTE
WEIGHT IN OUNCES     21.3000
LENGTH IN INCHES     10.6300
FRONT LENS IN MM     28.0000
ADJ PARALLAX     N
TARGET TURRETS     Y
LENS CAPS INCLUDED     N
TYPE OF RETICLE     LE-5 (MRAD)
SIDE PARALLEX ADJ     N
LOCKING TURRETS     N
INCLUDES RINGS     N
OTHER FEATURES:     LE-5 ILLUMINATED RETICLE,
     LE5 RETICLE MRAD
NO SALE TO GUAM
NO SALE TO PUERTO RICO
NO SALE TO VIRGIN ISLANDS
Additional information
UPC
Manufacturer
Eotech
Manufacturer Part Number
VDU1-10FFLE5
Adjustable Parallax
No
Adjustment Size
.25 MOA
Color
Black
Elevation Adjustment
100 MOA
Eye Relief
3.27" – 3.90"
Length
10.63"
Magnification
1-10x
MOA
0.1 MRAD
Model
Vudu
Objective Size
28mm
Package Height
4.0
Package Width
5.0
Power
1-10
Product Type
Accessory-Scopes
Reticle
Illuminated Red LE 5 MRAD
Shipping Weight
2.1
State Restriction (Guam)
NO SALE TO GUAM
State Restriction (PR)
NO SALE TO PUERTO RICO
State Restriction (VI)
NO SALE TO VIRGIN ISLANDS
Units per Box
1
Reviews
There are no reviews yet.
Be the first to review “EOTECH SCOPE VUDU 1-10X28MM – 34MM FFP LE5 MRAD BLACK”