EOTECH HOLOGRAPHIC HYBRID SGHT – COMBO EXPS2-2/G33 MAGNIFIER
Category :
SKU : ZND|HHSII
Tags :
12 in stock
Loading...
Description
Length:7.7 in (195.6mm)
Width:2.3 in (59mm)
Height:3.3 in (83.9mm)
Weight:22.4 oz. (635.1g)
Mount: 1″ Weaver or Mil-Std 1913 rail
Power Source: 3 volts, (1) 123 Lithium battery
Brightness: 20 settings
Water Resistance:10 ft. (3m)
Battery Life: Approx. 600 hours at nominal setting 12 at room temperature
Color/Finish: Black
Night Vision Compatible: No
Reticle: 68 MOA ring with (2) 1 MOA dots
Magnification: Fixed 3X (with magnifier engaged)
PRODUCT SPECIFICATIONS:
Dimension     3.30 X 8.25 X 10.45
Height     3.3000
Width     8.2500
Length     10.4500
AR-15 ACCESSORY     Y
COLOR/FINISH     BLACK MATTE
MOUNTING     MIL-STD 1913 RAIL
LENGTH IN INCHES     7.7″ X 2.3″ X 3.3″
RETICLE TYPE     68 MOA CIRCLE W/2 DOTS
POWER SOURCE     1-123 LITHIUM BATTERY
WEIGHT IN OUNCES     22.4000
DOT SIZE IN MOA     1.0000
OPTIC FOOTPRINT     PICATINNY
OTHER FEATURES:     SIDE BUTTONS,
     SINGLE QD LEVER MOUNT
NO SALE TO GUAM
NO SALE TO PUERTO RICO
NO SALE TO VIRGIN ISLANDS
Additional information
UPC
Manufacturer
Eotech
Manufacturer Part Number
HHSII
Adjustment Size
0.50 MOA
Color
BLACK MATTE
Dot Size
1
Eye Relief
2.20"